چرا موتورهای EF7 شاتون می زنند؟

چرا موتورهای EF7 شاتون می زنند؟

حتماً شنیده اید که بسیاری از مردم و تعمیرکاران می گویند موتورهای EF7 شاتون می زنند و این قضیه به عنوان یکی از ویژگی های منفی این موتور بین مردم جا افتاده است، اما علت شاتون زدن موتورهای EF7 چیست؟ می‌توان گفت پیشرانه EF7 یکی از بروزترین موتورهای داخلی است که بر روی خانواده سمند و دنا قرار می‌گیرد. یا این حال برخی از افراد تصور این را دارند که موتور EF7 شاتون میزند. در این مطلب نگاهی جامع به علت شاتون زدن موتور EF7 شده است.

نگاهی سریع به موتور EF7

طراحی موتور EF7 در سال ۱۳۸۶ با کمک آلمانی ها تمام شد و این موتور از اواخر سال ۱۳۸۷ روی سمند قرار گرفت تا این محصول ایران خودرو با پیشرانه جدیدتر و بهتری وارد بازار شود. با ورود سمند ای اف ۷ به بازار، از یک طرف بیش تر مردم تمایل به خرید سمند با موتور جدید نداشتند و تقاضا برای خرید سمند با موتور XU7 بیش تر بود و از سویی دیگر، تیراژ تولید این موتور پایین بود و نمی توانست پاسخ‌ گوی بیش تر سمندهای تولیدی باشد.به هر حال، اولین EF7 ها تولید شدند و ایران خودرو تصمیم گرفت خودروهای تولیدشده با این موتور را به ادارات و ارگان هایی مثل نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی بفروشد، اما از سال ۱۳۸۹ مردم آشنایی خوبی با این موتور پیدا کردند و از طرفی دیگرT تیراژ تولید موتور EF7 بیش تر شد، به دنبال این قضیه سمندهای بیش تری با موتور EF7 تولید شدند و تعداد آن ها در بازار زیاد شد.

علت استقبال مردم از موتور EF7 چه بود؟

یکی از علت هایی که مردم از این موتور استقبال کردند این بود که برای سوخت گاز (CNG) طراحی شده بود و به نوعی پایه گازسوز بود و می توانست در حالت گازسوز بهتر از حالت بنزین سوز عمل کند. این قضیه در موتورهای دیگر برعکس بود چون بقیه موتورها پایه بنزینی بودند و در حالت گاز، افت توان داشتند و قدرت لازم را به راننده نمی دادند. به دلیل این قضیه موتور ای اف ۷ در کنار این که می توانست بیش تر اوقات گازسوز باشد، هزینه سوخت و میزان آلایندگی کم تری هم داشت. یکی دیگر از علت های استقبال از موتور EF7این بود که می توانست توان و گشتاور بیشتری نسبت به XU7 تولید کند و علاوه بر این قابلیت پرخورانی یا توربو شدن را نیز داشت.

مشکل شاتون زدن EF7 از کجا شروع شد؟

از اول این مشکل برای موتورهای EF7 وجود داشت، اما به دلیل این که ۱۰ سال قبل فضای مجازی کار برای کم تری داشت، مردم کم تر متوجه این مشکلی می شدند. از سویی دیگر، دانش فنی مردم به واسطه سایت ها و پیج های مختلف خودرویی، بالا رفته و به همین دلیل تعداد کسانی که با این مشکل آشنا شدند بیش تر شده است. پس مشکل شاتون زدن EF7  از همان اول تا حالا بوده است، اما این روزها بیش تر به گوش می رسد.

علت اصلی شاتون زدن موتور EF7  چیست؟

علت اصلی و مهم شاتون زدن این موتور، ضعیف بودن یاتاقان های متحرک (در موتور از یک سری یاتاقان های متحرک استفاده می شود که بین میل لنگ و شاتون قرار می گیرند) آن هست. یاتاقان های متحرک موتور EF7 را بعضی از تأمین کننده ها به صورت ضعیف تولید می کنند و بعد از نصب شدن بر روی موتور، به خاطر فشاری که در دورهای بالا بر روی آن هست، دمای یاتاقان بالا می رود و این قضیه موجب می شود تا یک یا چند تا از شاتون (Connecting Rod) ها به علت ذوب شدن یاتاقان متحرک، در همان وضعیت قفل شوند. در این وضعیت که شاتون قفل شده، میل لنگ با دور بالایی که دارد شاتون را به سمت دیواره سیلندر هل می دهد. به همین دلیل، شاتون قفل شده به میل لنگ با زاویه و با زور زیاد به دیواره سیلندر فشار می آورد و موجب می شود شاتون یا دیواره سیلندر را بشکند و یا خودش شکسته شود. به هر حال، در صورتی که این اتفاق بیافتد موتور شاتون زده و نیاز به تعمیر اساسی دارد.

موتور EF7 معمولاً در چه کارکردهایی شاتون می زند؟

همان طور که بالاتر گفته شد، تأمین کننده های مختلفی قطعات موتوری EF7، مانند یاتاقان متحرک را تولید می کنند و کیفیت آن ها با هم فرق دارد، از طرفی دیگر، طرز رانندگی افراد نیز با هم متفاوت است و ممکن است یک سری موتور را زیاد تحت فشار قرار دهند (Aggressive Driving) و یک سری دیگر رانندگی آرامی داشته باشند.پس ممکن است قطعات موتور شما کیفیت خوبی داشته باشند و شما هم موتور را تحت فشار قرار ندهید، در این صورت، موتور خودروی شما می تواند تا حدود ۱۵۰ هزار کیلومتر و شاید هم بیش تر کار کند، اما اگر قطعات موتور EF7 شما ضغیف باشد و شما هم فشار زیادی به آن وارد کنید، احتمال شاتون زدن موتور در ۲۰ هزار کیلومتر هم وجود دارد.

علت اصلی شاتون زدن موتور EF7 چیست؟

علت اصلی و مهم شاتون زدن این موتور، ضعیف بودن یاتاقان های متحرک آن هست. به خاطر فشاری که در دورهای بالا بر روی یاتاقان هاست، دمای یاتاقان بالا می رود و یاتاقان ها ذوب می شوند و سپس شاتون قفل می شود. در این وضعیت میل لنگ با دور بالایی که دارد شاتون را به سمت دیواره سیلندر هل می دهد و به زبان عامیانه موتور شاتون می زند.

چه کار کنیم که EF7 شاتون نزند؟

این که قطعات موتور شما کیفیت خوبی دارد یا نه دست شما نیست و از روی موتور نمی توانید کیفیت قطعات داخلش را تشخیص دهید، اما می توانید یک سری از کارها را انجام بدهید و یک سری دیگر را انجام ندهید تا موتور EF7 شما بیش تر عمر کند.

از روغن موتور خوب و باکیفیت بالا استفاده کنید تا بتواند یاتاقان ها را به خوبی روغن کاری کند. روغن کاری خوب و درست یاتاقان ها باعث می شود دمای یاتاقان زیاد بالا نرود و از ذوب شدن و قفل شدن آن جلوگیری می کند.

زیاد موتور را در فشار قرار ندهید چون این قضیه باعث می شود اویل پمپ نتواند به خوبی همه جا از جمله یاتاقان ها را روغن کاری کند و به همین دلیل دما بالا می رود و یاتاقان قفل می کند.

سرویس های دوره ای را به موقع انجام دهید و نگذارید روغن موتور شما خاصیت خود را از دست دهد و یا فیلتر روغن زیاد از حد کثیف شود.


ورود | ثبت نام افزودن نظر


همه چیز در مورد موتور EF7